A rendelkezésünkre álló új bőrápolási technológiák közül a vörös fényterápia vitathatatlanul a leghatékonyabb – és mégis a leginkább félreértett.
Régebben csak a prémium bőrápoló szakemberek használták, de ez az erőteljes kezelés (minden eszközformátumban) most már a saját otthonod kényelmében is alkalmazható. De a technológia folyamatos változásával – és valljuk be, néha a zavaros terminológia miatt – nehéz lehet tudni, mi a megfelelő számodra.
Ezért döntöttünk úgy, hogy megválaszoljuk a LED terápiával kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdéseidet. Az eredetétől egészen a legjobb használati módokig – átbeszéljük a hatékonyságát, és elmagyarázzuk az egyes LED fények színének az előnyeit.
Mi az a LED terápia?
A LED technológiát eredetileg a NASA fejlesztette ki, azzal a céllal, hogy növényeket termesszenek az űrben. A LED technológia azóta "körbeutazta" az űrállomásokat, és eljutott a földi otthonainkba, specifikus hullámhosszak kibocsátásával, amelyek behatolnak a bőr rétegeibe, és bizonyos bőrsejtek elnyelik őket (ahogyan a növények is elnyelik a fényt a növekedéshez).
Tegyük fel, hogy minimalizálni szeretnéd az öregedés jeleit; a vörös és a közeli infravörös hullámhosszakra van szükséged, hogy serkentsd a kollagén és az elasztin termelését a fibroblaszt sejtekben, ezzel csökkentve a finom vonalakat és ráncokat.
A kutatások kimutatták, hogy a LED terápia serkenti a sejtek regenerálódását és minimalizálja a gyulladást – sőt, elpusztítja a pattanásokat okozó baktériumokat és csökkenti a zsírosodást.
Mit csinál a LED terápia?
Amikor a klinikákon használt szépségtechnológiákra gondolunk, a LED terápia az első, ami eszünkbe jut. A LED terápia rendkívül hatékony több bőrprobléma kezelésében, például a pattanások, a tompaság és a bőrpír esetében. Ha gyulladásos vagy autoimmun problémáid vannak, mint például a rosacea, az ekcéma vagy a pikkelysömör, a LED terápia segíthet csökkenteni ezeket a tüneteket. A LED fények különböző bőrrétegekhez férhetnek hozzá a hullámhossztól függően, így biztonságos és sokoldalú megoldást kínálnak az otthoni szépségápolásra.
Hogyan működik a LED fényterápia?
A LED terápia úgy működik, hogy specifikus fényhullámhosszakat használ a sejtekben a (fotokémiai) reakciók kiváltására. A LED fények által a bőrben kiváltott reakciók eltérőek, és ez a használt hullámhossztól (azaz a színtől) függ.
Mik a LED fény különböző színeinek előnyei?
A fény spektrumon létezik, és ez alól a LED fény sem kivétel. Minden LED hullámhossz különböző színben jelenik meg (kivéve a közeli infravöröst, amely átlátszó), és mindegyiknek megvan a maga különleges, egyedi előnye.
A kék (465 nm) 1 mm-re behatol az epidermiszbe, eltávolítja a pattanásokat okozó baktériumokat, csökkenti az olajtermelést, valamint minimalizálja a fénylést, a mitesszereket és az eltömődött pórusokat.
A zöld (532 nm) akár 2,5 mm mélységig hatol az epidermiszbe, csökkenti a sötét foltokért, hiperpigmentációért és életkorral kapcsolatos foltokért felelős melanocita sejteket.
A sárga (590 nm) akár 2 mm-re is behatol a dermiszbe, csökkenti a gyulladást, az oxidatív stresszt, valamint a UVB (égés) és UVA (fotóöregedés) okozta napkárosodást.
A borostyánsárga (605 nm) akár 3 mm mélységig hatol a dermiszbe, csökkenti az UVA-károsodásból adódó fotóöregedést.
A vörös (635 nm) behatol a dermiszbe, növeli a természetes sejtenergiát (ATP), hogy elindítsa a sejtregenerációt, a kollagén termelést és az elasztint a sejtek hidratálásához.
A mélyvörös (660 nm) mélyebbre hatol a dermiszbe, javítja a vérkeringést és a sejtek oxigénellátását, így jelentős javulást tapasztalhatunk a gyulladás, irritáció és vörösség terén.
A közeli infravörös (850 nm) még mélyebbre hatol a dermiszbe, felgyorsítja a sejtek regenerálódását, és csillapítja a bőrpírt és az irritációt, valamint erőt biztosít a komolyabb bőrbetegségek esetén.
A mély közeli infravörös (1072 nm) a legmélyebbre hatol a hipodermiszbe (a dermisz alatt), hogy hatékonyabban serkentse a sejtek regenerálódását, a sebgyógyulást (beleértve azokat a sebeket is, amelyeket kikapartál) és a fájdalomcsillapítást.
Mit tesznek a LED fényeszközök a bőrödért?
A legjobb otthoni LED eszközök hullámhosszok kombinációját használják, hogy különböző szinten kezeljék ugyanazt a bőrproblémát. Az EGGO Ilumi Pro például vörös (635 nm) és infravörös (850 nm) fényt használ az öregedésgátlásra, minimalizálva a finom vonalakat és ráncokat, növelve a bőr rugalmasságát, a sejtek regenerációját és hidratáltságát.
Ezeket a hullámhosszokat kék (465 nm) fénnyel párosítják, hogy csökkentsék a pattanások, ekcéma, dermatitis, rosacea és pikkelysömör okozta gyulladást és irritációt.
Akik pattanásokkal küzdenek, nem pedig fellángolásokkal vagy az öregedés látható jeleivel, azok számára a vörös (635nm) és a kék (465nm) fény remek kombinációt alkot az enyhe és mérsékelt pattanások kezelésére.
Egy kevésbé ismert (de mégis figyelemre méltó) szín a borostyán, különösen a 605 nm hullámhosszon. Fantasztikus az öregedési problémák kezelésében. A bőrnyugtató tulajdonságai mellett a borostyán felgyorsítja a sejtek megújulását, valamint a kollagén és az elasztin termelését. Mivel a szem alatti terület az egyik első hely, ahol megjelennek a finom vonalak, az Ilumi Pro tökéletes a finom vonalak kisimítására, mielőtt azok szarkalábakká, ráncokká válnának. Teljes öregedésgátló arzenállal rendelkezik: borostyán, vörös, mélyvörös és közeli infravörös.
Valóban működik a LED terápia?
Egy szóval: Igen. Hihetetlen átalakulásokat láttunk a LED terápia során, de nem minden LED eszköz egyforma. Néhányan nem képesek azokat a pontos hullámhosszokat biztosítani, amelyek szükségesek a sejtreakciók stimulálásához.
Ha jó otthoni LED-es készüléket keresünk, a lámpákból kibocsátott fény mennyisége valóban számít. Bármennyire is specifikus a hullámhossz, ha a fényintenzitás nem elég erős, akkor egyszerűen nem fogsz eredményeket elérni.
Biztonságos a LED fény?
Teljesen. A LED rendkívül biztonságos szinte minden bőrtípus és korosztály számára. Ha van is bármilyen veszély a LED terápiával kapcsolatban, az általában csak akkor fordulhat elő, ha fényérzékeny vagy. Érdemes megjegyezni, hogy ha olyan gyógyszert szedsz, amely fokozza a fényérzékenységet, akkor előfordulhat, hogy a LED terápia mellékhatásait, például égést vagy bőrpírt tapasztalsz.
Ha műtétből lábadozol (legyen az kozmetikai célú, mint például az orrplasztika, vagy orvosi beavatkozás), a LED lehet a regeneráló partnered a zúzódások és duzzanatok kezelésére.
A vegyi hámlasztás után azonban, mivel a bőröd rendkívül érzékeny, legjobb legalább huszonnégy órán keresztül elkerülni a LED-et.
Milyen gyakran használjam a LED terápiát otthon?
A következetesség kulcsfontosságú a LED terápiánál.
Például, ha pattanásos bőröd van, javasoljuk a napi használatot, amíg a pattanások el nem tűnnek. Ezután heti néhány alkalommal használhatod a LED terápiát otthon, hogy a bőröd tiszta maradjon. A legtöbben hetente három-öt alkalommal javasolják. Ha csak kevesebbre van időd, akkor is hosszú távú eredményeket fogsz elérni, amennyiben következetes vagy.
Mennyi időbe telik, amíg látható eredményeket érsz el?
A jó dolgok azokkal történnek, akik várnak és következetesek. Az, hogy milyen gyorsan látsz eredményeket, attól függ, milyen gyakran használod a LED terápiát és mennyire súlyos a bőrproblémád. A közepes súlyosságú pattanások, ráncok és a bőrtextúra kezelése mindig tovább tart, mint a mérsékelt pattanások és finom vonalak kezelése – de néhány héten belül már észlelheted a javulást. A legjobb, ha készítesz egy fényképet a LED fénykezelések megkezdése előtt, majd újra 4 hét elteltével – ekkor fogod igazán látni a különbséget.
Ha a LED terápiát hozzáadod a bőrápolási rutinodhoz, biztosan látványos eredményeket fogsz tapasztalni. Csak néhány technológia van a piacon, ami erre képes, és ez az, ami miatt az Ilumi Pro kiemelkedik, mint az egyik legjobb módszer a szép bőr eléréséhez.